Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mandić: Braća Đukanović su od danas naši krvnici * Država mora da plati 7,8 miliona kredita Željeznice * Otpustili 475 zaposlenih, zapošljavaju 457 * Čaka zbog teških povreda ne može u sud * Izetbegović tražio ministarstvo za Radončića * Ti, Hašime, zavisiš od nas, dosta je bilo šta ti hoćeš * Sastanak opozicije i „Odupri se” upitan zbog SDP-a
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Pavićević, član Savjeta RTCG:
– Zbog nezakonitih smjena, pada povjerenje u RTCG.

Vic Dana :)

Bio čovjek na moru i riješio da se okupa, ali imao je veoma skup sat. Ostavi ga on na plaži, na peškiru, a pored sata ostavi poruku: „Ne diraj, prvak u boksu”. Kada se vratio, vidi on nema sata, ali ima jedna poruka: „Briga me, prvak u trčanju”.
Priča baba u banji:
- Da nije moje snaje, nikada ne bih vidjela banju.
- Ooo, uplatila ti banju? - pitaju je cimeri.
- Ma jok, gurnula me niz stepenice - odgovara ona.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2019-05-09 ČLAN SAVJETA JAVNOG SERVISA VLADIMIR PAVIĆEVIĆ UPOZORIO U RAZGOVORU ZA „DAN“
Pavićević Zbog nezakonitih smjena pad povjerenja u RTCG Ukoliko uopšte ima napretka, on se ogleda u naporu da se unaprijedi rad redakcije zabavno komercijalnog programa, ocijenio je Pavićević
Dan - novi portal
Nezakonita smjena članova Savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG) je najavila početak kraja jedne uspješne priče o transformaciji RTCG u Javni servis svih građana, kazao je za „Dan” član Savjeta RTCG Vladimir Pavićević, poručujući da nije zadovoljan radom RTCG od dolaska novog menadžmenta. Kao razloge za to navodi drastičan pad povjerenja građana u nacionalni javni servis, gotovo potpuni nedostatak istraživačkih tema, netransparentno zapošljavanje...

Pavićević je u razgovoru za „Dan” kazao da sada, u odnosu na raniji period kada je radom RTCG rukovodio menadžment na čelu sa Andrijanom Kadijom, postoje krupne, suštinske razlike.

– Menadžment na čelu sa Andrijanom Kadijom je uspio, po prvi put otkad se rade istraživanja javnog mnjenja, da zadobije najveće povjerenje građana Crne Gore, a ovakav rad su prepoznali i svi međunarodni faktori, Evropska asocijacija javnih servisa, Evropska unija, OEBS i SAD. Zadobiti povjerenje građana nije bilo lako, ali su uspostavljeni mehanizmi kontrole rada, naročito redakcije informativnog programa i uspjeh nije izostao. Naime, menadžment je na mjesečnom nivou dostavljao Savjetu RTCG statističke podatke o učešću u informativnom programu svih društvenih subjekata od predstavnika političkih partija, organizacija civilnog društva, nevladinog sektora, sindikalnih organizacija itd. kako bi bilo moguće pratiti ravnomjernu zastupljenost svih društvenih grupa i pojedinaca i kako bi objektivnost, nepristrasnost, izbalansiranost rada RTCG doveli na najviši mogući nivo. To je na kraju i rezultiralo činjenicom da je od svih televizija sa nacionalnom pokrivenošću Televizija Crne Gore imala najveće povjerenje građana – istakao je Pavićević.

Dodao je da se od dolaska novih članova Savjeta i novog menadžmenta ove statističke analize ne rade, dok poslednji rezultati istraživanja javnog mnjenja pokazuju drastičan pad povjerenja građana u nacionalni javni emiter.

– Istraživačkih tema na RTCG više praktično nema. Dovoljno je pogledati centralnu informativnu emisiju „Dnevnik 2” iz perioda prethodnog menadžmenta i danas i prilično je jasno koja je razlika u uređivačkoj politici. Međutim, to nimalo ne čudi, kada je stav sadašnjeg direktora Televizije da članovi Savjeta RTCG uopšte ne smiju da se miješaju u uređivačku politiku. Podsjećanja radi, Savjet u RTCG zastupa državu – istakao je on.

Pavićević je rekao da, ukoliko uopšte ima napretka, on se ogleda u naporu da se unaprijedi rad redakcije zabavno komercijalnog programa.

Član Savjeta RTCG smatra da bi broj zaposlenih u RTCG trebalo da se smanji na optimalan broj od 600 do 650 zaposlenih koji stvarno rade, a da se za ostale napravi dobar socijalni program.

– No, sada je situacija apsurdna. Pored tolikog broja zaposlenih finansijski plan za 2019. godinu koji je usvojen, u odnosu na prošlu godinu predviđa 300.000 eura više za spoljne saradnike (ukupno oko 600.000 eura) i oko 300.000 eura više za službena putovanja (ukupno oko 600.000 eura). Da su se ova sredstva usmjerila na plate, neto zarade zaposlenih bi bile uvećane u prosjeku za oko 40 eura – ukazao je Pavićević.

Podsjeća da je broj zaposlenih u vrijeme prethodnog menadžmenta bio limitiran na 750 zaposlenih, uz određen broj spoljnih saradnika, dodajući da su ulagani napori da se ovaj broj smanji.

– Svi novi zaposleni su primani po konkursima koji su trajali 15 dana, kako bi se izbjegle manipulacije. Takođe, formirane su komisije i mi smo dobijali na uvid i obrazloženja po kojim kriterijumima su zaposleni primani u radni odnos. Ulagani su veliki napori da se uvede red u poštovanje radnog vremena, pa su u tom pravcu uvođene i neke za zaposlene nepopularne mjere kao što je upisivanje prilikom dolaska na posao i odlaska sa posla, ali sve u cilju da se jasno identifikuju oni koji ne rade, koji su navikli i da ne dolaze na posao i čiji je radni učinak vrlo mali, a takođe i da se identifikuju oni koji su nosioci posla i čiji rad treba nagraditi. U tom periodu je urađena nova sistematizacija i novi Kolektivni ugovor koji nije usvojen samo iz razloga što Ministarstvo kulture nije dalo saglasnost na taj ugovor. Novi ugovor je predviđao praktično ukidanje varijabile – instrumenta koji dozvoljava vrlo nejasan način isplate zarada, odnosno daje poslodavcu široke mogućnosti za manipulisanje, tj. uvećanje zarada u značajnom obimu onima koji su po volji poslodavca. Predlog novog kolektivnog ugovora je prepoznavao nivoe kvalifikacija i složenost poslova u koeficijentima, a mogućnost nagrađivanja zaposlenog za dobar rad je definisana stimulacijom koja je bila u razumnim okvirima i zaključak Savjeta je tada bio da se ove stimulacije javno objavljuju – objasnio je Pavićević.

Sada, kako kaže, Savjet ne zna na koji način se primaju zaposleni.

– Samo odjednom vidite nova lica na kanalima RTCG. Zapošljavanje se vrši mehanizmom preuzimanja, menadžment se žali kako u RTCG nema profesionalaca koji mogu da vode program, tako da ne iznenađuje pojava da zaposleni odbijaju da uređuju i vode određene emisije – istakao je on.

A.O.




Pokrenuli digitalizaciju
Govoreći o digitalizaciji, Pavićević je istakao da je prethodni menadžment, nakon neuspješnih tendera za digitalizaciju ranijeg upravljačkog tima, preformirao komisiju i konačno uspio da pokrene proces digitalizacije RTCG, što je, kako je rekao, predstavljalo veliki uspjeh.

– Za vrijeme tog menadžmenta se ovaj proces odvijao bez problema. Međutim, dolaskom novog menadžmenta i raspisivanjem tendera za drugu fazu digitalizacije, javili su se određeni problemi koji su rezultirali time da su se neposredno pred kraj tendera mijenjali tenderski uslovi na način da se iz specifikacije potrebne opreme izbaci značajan broj stavki, što je naišlo i na određeno negodovanje Savjeta RTCG i traženje dodatnih objašnjenja kojima ja konkretno nijesam bio zadovoljan. No, nadajmo se da će se ovaj proces ipak dovesti do kraja – objasnio je on.






​Savjet odgovoran
Komentarišući sudske sporove koje je izgubila RTCG, Pavićević je kazao da se prvo treba osvrnuti na pravnu službu RTCG, čijim radom, kako je rekao, i kao predsjednik Savjeta nije bio zadovoljan. Ističe da glavnu odgovornost za procese razrješenja generalnih direktora nosi Savjet RTCG, navodeći da je u vrijeme mandata ovog Savjeta smijenjen Rade Vojvodić, i da on u potpunosti stoji iza te odluke.
– Razlog za razrješenje Vojvodića je, između ostalog, bila i činjenica da je tadašnji menadžment (generalni direktor i tada v.d. direktora Televizije Božidar Šundić) kršio programsko-produkcioni plan koji je Savjet usvojio tako što je nakon parlamentarnih izbora 2016. godine iz udarnog termina uklonjena „Replika”, emisija koja se bavila političkim temama i na taj način su građani ostali zakinuti za informisanje o temama od javnog interesa, organizovanje debata o postizbornim pregovorima i stvaranju koalicija, debata o procesu koji je u medijima poznat kao pokušaj državnog udara i dr., što je nedopustivo jer je upravo uloga Savjeta da prati poštovanje zakona, statuta, opštih akata i programskih planova, kao i pravovremeno obavještavanje građana o temama od najvećeg značaja. Zbog toga smatram da je jako važno da javnost bude upoznata kako je sud cijenio šta je nadležnost Savjeta, a to je važno i za buduće članove Savjeta, da znaju da li treba da rade svoj posao ili ne. No, od ove sudske presude koja glasi da je Savjet pogriješio, mnogo je važnija presuda građana po kojima je Savjet bio u pravu jer su građani, nakon dolaska menadžmenta sa Andrijanom Kadijom na čelu i promjenom uređivačke politike, po istraživanjima, po prvi put počeli da najviše vjeruju Radio-televiziji Crne Gore – istakao je on.
Pavićević je kazao da jedino u ugovoru sa Andrijanom Kadijom nije bila predviđena otpremnina jer je ona smatrala da je dovoljna privilegija i čast biti generalni direktor nacionalnog javnog emitera i da otpremnina nije potrebna.
Govoreći o eventualnoj odgovornosti generalnog direktora u vezi sa razrješenjem direktora Televizije Vladana Mićunovića, Pavićević je kazao da je ona definisana zakonom i statutom, te da će vidjeti kakav će biti epilog.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"